Izba orientovaná na sever dá zeleni zabrať: Ktoré rastliny nepotrebujú veľa svetla?

Pre správne prehrávanie videí potrebujete mať nainštalovaný Adobe® FLASH PLAYER. Prosím kliknite na ikonku pre spustenie inštalácie.

Stiahnuť flash player

Dôležité upozornenie:
Po stiahnutí inštalačného súboru, skôr ako ho spustíte zatvorte všetky okná Vášho prehliadača. Ak máte prehliadač Mozilla Firefox, zatvorte aj okno so zoznamom sťahovaných súborov, ak ho máte otvorené.

Po inštalácií sa zmeny prejavia až po zatvorení všetkých okien Vášho prehliadača a opätovnom spustení.

Každý interiér vyzerá lepšie, ak ho skrášľuje nejaká rastlina. Okrem toho, že slúži ako dekorácia, zvyšuje vzdušnú vlhkosť a „zapĺňa“ priestor. Ak je ale vaša nehnuteľnosť orientovaná na sever, veľa svetla do nej neprenikne, čo pre väčšinu rastlín a kvetín znamená rýchly koniec. Svoje o tom vie aj energická Silvia, ktorej obývačku sme prerábali v nedeľňajšej epizóde Nového bývania Dizajn. Tmavovláska túžila po kvetinovej stene a niekoľko krát sa ju už pokúšala sama  vypestovať. Vždy však skončila skôr, ako začala. Keďže do miestnosti dopadá málo denného svetla, všetky rastliny jej tam zvädli alebo vyschli. Jej úloha pre dizajnéra bola jasná – nájsť zeleň, ktorá v jej byte vydrží.

Brectan a Potosovec

Zdroj: Do tmavých interiérov je ideálny Brečtan popínavý a Potosovec zlatý.

Bytový dizajnér Michal Skrak sa za odbornými radami vybral do záhradkárstva, kde mu šikovný personál vybral rastliny, ktoré spĺňajú Silviine požiadavky. Do bytu či miestnosti, ktorá je orientovaná na sever a je v nej málo slnka, sú ideálne ťahavé rastliny, akými sú napríklad Hedera Helix (Brečtan popínavý) alebo Scindapsus Aureus (Potosovec zlatý). Obe rastliny prežijú aj na severnej stene, pretože nepotrebujú veľa svetla. Práve naopak, neznesú priame slnko a prospieva im polotieň až tieň. Brečtan aj Potosovec patria medzi popínavé liany, ktoré nie sú náročné na pestovanie. Polievať ich stačí raz do týždňa mäkkou a odstátou vodou izbovej teploty. Kým však Hedera prežije aj v chladnejšom prostredí, Scindapsus pochádza z tropických lesov na Šalamúnových ostrovov, a preto potrebuje izbovú teplotu v rozmedzí od 20 do 25 stupňov Celzia. V zimnom období by teplota nemala klesnúť pod 15 stupňov.  

Ďakujeme za vaše názory

Fotka