Máte malý byt a chcete ho opticky zväčšiť? Ak dodržíte pár zásad, bude to hračka!

Pre správne prehrávanie videí potrebujete mať nainštalovaný Adobe® FLASH PLAYER. Prosím kliknite na ikonku pre spustenie inštalácie.

Stiahnuť flash player

Dôležité upozornenie:
Po stiahnutí inštalačného súboru, skôr ako ho spustíte zatvorte všetky okná Vášho prehliadača. Ak máte prehliadač Mozilla Firefox, zatvorte aj okno so zoznamom sťahovaných súborov, ak ho máte otvorené.

Po inštalácií sa zmeny prejavia až po zatvorení všetkých okien Vášho prehliadača a opätovnom spustení.

Ceny nehnuteľností sú z roka na rok vyššie a ak sa nechcete zadlžiť až po uši na zvyšok života, väčšinou siahnete po lacnejších bytoch s menšou rozlohou. Keď sa však nasťahujete do bytu, ktorý má len pár desiatok metrov štvorcových, po čase sa môžete cítiť stiesnene. Keďže čarovať asi neviete a malý byt nenafúknete, pravdepodobne začnete rozmýšľať nad tým, ako svoj domov zväčšiť aspoň opticky. Interiérový dizajnér Michal Skrak z Nového bývania Dizajn nám prezradil pár zásad, ktorých by sme sa pri optickom zväčšovaní priestoru mali držať. „Treba myslieť na to, že čím máte svetlejšiu podlahu, tým bude priestor opticky väčší. Pomôcť si môžete aj fintami, ktoré sa dajú aplikovať na steny. Napríklad, keď si chcete zvýšiť strop, tak použite tapetu s jemnými prúžkami, ktoré idú od zeme ku stropu. Keď chcete priestor rozšíriť, tak je to opačne. Použijete tapety s horizontálnymi prúžkami. Veľmi pomáhajú aj zrkadlá a svetlé materiály,“ myslí si dizajnér.

Čo sa týka nábytku, mali by ste uprednostniť taký, ktorý má jemné línie. Zabudnite na zaoblené a prečačkané kúsky, ktoré z priestoru práve uberajú. V zásade totiž platí, že čím je v priestore menej vnemov pre oko, tým pôsobí jemnejšie a svetlejšie. Hoci sa stále hovorí, že pri optickom zväčšovaní bývania by sme mali používať najmä svetlé farby, nie je to úplne pravda. Použiť môžete takmer akúkoľvek farbu, ale potom musíte dbať na to, aby ste v nej doladili aj zvyšok bytu či miestnosti. „Priestor môže byť pokojne aj červený, ale nech je potom červené všetko. Tým pádom sa to všetko zladí a bude to pôsobiť kompaktne. Skrátka, čím menej farieb, tým ten priestor pôsobí otvorenejšie,“ dodal Skrak.

Sledujte reláciu Nové bývanie Dizajn opäť zajtra o 17:55 na JOJke!

Ďakujeme za vaše názory

Fotka