Páči sa vám provensálsky štýl a chcete ho mať u seba doma? Poradíme vám, ako na to!

Pre správne prehrávanie videí potrebujete mať nainštalovaný Adobe® FLASH PLAYER. Prosím kliknite na ikonku pre spustenie inštalácie.

Stiahnuť flash player

Dôležité upozornenie:
Po stiahnutí inštalačného súboru, skôr ako ho spustíte zatvorte všetky okná Vášho prehliadača. Ak máte prehliadač Mozilla Firefox, zatvorte aj okno so zoznamom sťahovaných súborov, ak ho máte otvorené.

Po inštalácií sa zmeny prejavia až po zatvorení všetkých okien Vášho prehliadača a opätovnom spustení.

V nekonečnom svete bytového dizajnu existuje množstvo štýlov, ktorými sa môžeme inšpirovať pri zariaďovaní svojho domova. Medzi najobľúbenejšie štýly bezpochyby patrí Provence - provensálsky štýl. Názov dostal podľa oblasti, ktorá sa nachádza na juhu Francúzska. Práve na pôvod tohto štýlu by ste mali myslieť pri zútulňovaní a dizajnovaní svojho domova. „V prvom rade si musíme uvedomiť, kde bývame. Keď bývame v paneláku a chceme si urobiť originál provensálsku obývačku, tak to bude pôsobiť jemne divne. Keď máme romantický dom na vidieku, bude to ladiť aj s tým okolím. Predstavte si, že máte moderný kubistický dom a do vnútra dáte provensálsky štýl. Nebude to pasovať,“ povedal bytový dizajnér Michal Skrak.

Hoci si väčšina ľudí myslí, že na provensálsky štýl stačí biely nábytok a doplnky s potlačou levandule, nie je to pravda. „Pri provensálskom štýle si predstavte romantické nábytky, ktoré sú zaoblené. Väčšinou sú to biele farby, je to všetko s patinou. Zlaďuje sa to s kameňom a s drevom. Je to naturálnejšie a je to veľmi romantické. Človek má pocit, že je v nejakej rozprávke,“ vysvetlil dizajnér. Ako teda preniesť kúsok Provensálska do svojho domova tak, aby nevyzeral prekombinovane či smiešne? „Ja by som odporúčal tie štýly jemne zmiešať. Zoberte si z toho provensálskeho štýlu pár vecí a kľudne to zmiešajte. Urobte si vlastný štýl. Ak nábytky v rôznych štýloch zladíte napríklad vo farbe, už je tam línia, ktorou nábytok prepojíte,“ dodal Skrak.

Ďalšie cenné rady týkajúce sa provensálskeho štýlu vám v priloženom videu dá aj dizajnérka Zuzana Obšitníková, ktorá stojí za scénami mnohých úspešných jojkárskych seriálov a relácií!

Sledujte reláciu Nové bývanie Dizajn už zajtra o 17:45 na JOJke!

Ďakujeme za vaše názory

Fotka